Nikt nie zna Twojego ciała tak dobrze, jak Ty. Jeśli zauważasz pewne zmiany, jak przedłużające się krwawienie miesiączkowe, bardzo łatwo jest się zaniepokoić. Przyczyn długiej miesiączki może być wiele – w poniższym artykule przyjrzymy się kilku z nich i odpowiemy na pytanie, co zrobić, gdy okres trwa za długo. Pamiętaj, że zaburzenia miesiączkowania nie powinny być ignorowane.
Krwawienie miesiączkowe – ile trwa?
Aby ustalić, czy dokuczają Ci nieregularne miesiączki, warto przypomnieć sobie, jak powinien wyglądać standardowy cykl miesięczny. Zwykła miesiączka trwa 3-5 dni i występuje średnio co 28 dni (indywidualny cykl może być dłuższy lub krótszy o 4-5 dni). Co miesiąc dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do implantacji zarodka. Jeśli jednak zapłodnienie komórki jajowej nie nastąpiło, błona śluzowa złuszcza się i jest wydalana przez pochwę jako czynnościowe krwawienie.
Za przedłużające się miesiączki lekarze uznają krwawienie trwające dłużej niż 8 dni albo dwa razy dłużej niż w poprzednich cyklach. Takie zmiany zawsze warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli towarzyszy Ci również ból oraz obfite krwawienie.
Obfite miesiączki
Być może wydaje Ci się, że podczas każdego cyklu tracisz bardzo dużo krwi miesiączkowej. W rzeczywistości każda zużyta podpaska czy tampon to tylko ok. 5 ml. Zatem w ciągu kilkudniowego okresu utrata krwi mieści się w granicach 30-80 ml – to tyle samo co 2-5 łyżek stołowych. Przedłużający się okres plamienia może występować wraz z większą ilością krwi, dlatego warto bacznie obserwować inne sygnały, jakie daje Twoje ciało. Obfita miesiączka ma miejsce, jeśli tracisz ponad 100 ml krwi.
Przedłużający się okres – przyczyny
Miesiączki sprawiają czasami, że osoba ich doświadczająca jest wyłączona z normalnego funkcjonowania – krwawieniu towarzyszy również zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne skurcze czy szybkie męczenie się. Długie miesiączki stają się więc często powodem do niepokoju. Czy słusznie? Wizyta u lekarza pomoże Ci określić powód zmian w cyklu.
Zaburzenia hormonalne
Powodem przedłużającego się okresu bywają przykładowo zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Za zmiany miesiączkowania mogą odpowiadać niemal wszystkie hormony – dysharmonia w ilości jednej substancji prowadzi bowiem do dalszych problemów zdrowotnych. Przyczyną zbyt długiej miesiączki jest więc często niedoczynność tarczycy. Długi okres towarzyszy młodym osobom z powodu niedojrzałości układu hormonalnego. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Zmiany organiczne
Za przedłużające się krwawienia miesiączkowe odpowiadają także choroby układu rozrodczego, np. nowotwory czy pojawiające się mięśniaki macicy i polipy macicy. Problemy z narządami rodnymi najczęściej (nawet w 90% przypadków) powodują długie miesiączki. Koniecznie skonsultuj to z lekarzem ginekologii, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 40 lat – przedłużone i obfite krwawienia acykliczne w okresie menopauzalnym mogą bowiem sygnalizować nowotwory takie jak rak endometrium.
Długie, obfite krwawienia mogą również powodować zaburzenia krzepnięcia krwi albo inne choroby ogólnoustrojowe czy stany zapalne. Wpływ na regularność cyklu mają również wpływ takie czynniki jak stres, dieta oraz aktywność fizyczna. U młodych kobiet przedłużony i obfity okres stanowi podejrzenie wczesnego poronienia ciąży – niezależnie od podejrzeń przyczyn takich zmian w cyklu miesięcznym skorzystaj z konsultacji ginekologicznej.
Obfite krwawienia – przyczyny
Przedłużające się krwawienie to nie jedyny problem, jakiego możesz doświadczać. Wraz ze zwiększoną długością miesiączki część osób zauważa też zwiększoną utratę krwi. Stosując podpaski lub tampony, zwróć uwagę, jak często musisz je zmieniać – potrzeba zmiany produktów higienicznych co 1-2 godziny to stanowczo zbyt często. W przypadku problemów tego rodzaju również skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli odczuwasz też nadmierne zmęczenie czy obecność skrzepów we krwi miesięcznej. Obfite miesiączki są powodowane tymi samymi czynnikami co przedłużający się okres.
Długi okres – co robić?
Na wyżej postawione pytanie odpowiadamy: jak najszybciej zgłoś się do ginekologa! Lekarz zbierze wywiad dotyczący wcześniejszych miesiączek, zadając Ci pytania, np.:
- w jakim wieku wystąpiła pierwsza miesiączka;
- kiedy ostatnio wystąpiła miesiączka;
- ile dni trwa cykl pomiędzy krwawieniami;
- jak długo trwa zazwyczaj okres;
- ile krwi tracisz w czasie okresu;
- jakie formy antykoncepcji stosujesz.
Oprócz tego koniecznie powiedz specjaliście o dodatkowych dolegliwościach takich jak:
- gorączka,
- zawroty głowy i nudności,
- silne bóle w podbrzuszu,
- przewlekłe bóle krzyża.
Leczenie poprzedza zazwyczaj również badanie ginekologiczne. Przezpochwowe USG umożliwia wykluczenie zmian takich jak mięśniaki macicy czy polipy, a pobranie cytologii – nowotworu szyjki macicy. Jeśli Twój okres jest długi i obfity, zaleca się dodatkowo pobranie krwi do morfologii.
Przedłużające się krwawienia miesiączkowe – przyczyny i leczenie
Wczesne wykrycie chorób zwiększa często szansę na ich wyleczenie, nie zwlekaj więc z wizytą u ginekologa. Przy długich, obfitych miesiączkach leczenie zależy od ich przyczyny, dlatego lekarz indywidualnie dopasuje metody badań do Twojej sytuacji. Zaburzenia hormonalne łagodzi się poprzez doustne podawanie hormonów. Występowanie mięśniaków, polipów czy nowotworów sprawia, że potrzebne jest wdrożenie diagnostyki inwazyjnej, jak wyłyżeczkowanie jamy macicy, aby przebadać pobrany materiał. Nowotwory złośliwe wymagają przeprowadzenia operacji.
Leki na przedłużający się okres
Bardzo często zbyt długie miesiączki leczy się farmakologicznie, a tabletki przyjmują wówczas formę antykoncepcji. Ten rodzaj terapii sprawdza się, zwłaszcza jeśli dokucza Ci długi i obfity okres. Przyjmowanie hormonów to również terapia uzupełniająca np. w przypadku przerostu endometrium albo w okresie okołomenopauzalnym.
Problemy z okresem powodują często, że nie masz ochoty lub siły, aby ruszyć się z łóżka czy kanapy. Receptę na leki regulujące miesiączkę uzyskasz z własnego domu przez nasz portal, Recepty24. Cały proces zajmie Ci mniej niż 30 minut – wystarczy wypełnić odpowiedni formularz od jednego z lekarzy. Przychodnia działa 24 godziny i 7 dni w tygodniu, jest więc wygodnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z długą, obfitą miesiączką.
FAQ
- Ile powinna trwać miesiączka?
Standardowo przyjmuje się, że okres powinien trwać 3-5 dni i występować co ok. 28 dni. W ciągu jednej miesiączki dochodzi do utraty 30-80 ml krwi. Obfitą miesiączką nazywa się sytuację, w której tracisz ponad 100 ml krwi.
- Jakie są przyczyny przedłużonego okresu?
Powodów długich miesiączek może być kilka: od stanów zapalnych czy zaburzeń hormonalnych, przez mięśniaki i polipy, aż po nowotwory. Ginekolog pomoże Ci ustalić przyczynę takich zmian oraz dopasuje leczenie do Twoich potrzeb.
- Co robić, gdy miesiączka trwa za długo?
Umów się na konsultację ginekologiczną. Lekarz przeprowadzi wywiad i ustali powód dolegliwości oraz odpowiednią terapię.