Rumień, charakterystyczne grudki, krostki oraz popękane naczynka. Czy zauważyłeś takie objawy na swojej twarzy? Jeżeli tak, to istnieje możliwość, że cierpisz na trądzik różowaty. Występowanie tej dolegliwości wiąże się często ze świądem, pieczeniem, a w zaawansowanych stadiach nawet i bólem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak przebiega leczenie i jakie leki na trądzik różowaty są stosowane w farmakoterapii, to koniecznie zostań do końca tego artykułu.
Trądzik różowaty – co to jest i czym się zwiastuje?
Trądzikiem różowatym nazywamy przewlekłą, zapalną chorobę skóry, która obejmuje zazwyczaj centralne okolice twarzy, aczkolwiek zmiany mogą również pojawiać się na czole czy brodzie. Schorzenie zostało po raz pierwszy opisane w x XIV wieku przez francuskiego chirurga Guya de Chauhae, który zdefiniował ją jako couperos, co w wolnym tłumaczeniu ozancza „czerwona kropelka”. Częstość występowania trądziku różowatego ocenia się na ok. 10% wśród populacji na całym świecie, gdzie aż 75% stanowią kobiety.
Objawy trądziku różowatego
Symptomy towarzyszące przy przebiegu trądziku różowatego są uwarunkowane od postaci choroby. Wyróżniamy:
- Postać rumieniową z teleangiektazjami – przy tym etapie na twarzy pojawia się rumień przelotny bądź przetrwały, a zmianom towarzyszą teleangiektazje, zwane potocznie popękanymi naczynkami. Wykwitom towarzyszą obrzęk twarzy i uczucie pieczenia.
- Postać grudkowo-krostkowa – manifestuje się przetrwałym rumieniem w środkowej części twarzy. Wówczas na skórze widoczne są grudki i krostki, które mogą znikać w trakcie remisji.
- Postać z dominacją zmian przerostowych – u osób cierpiących na ten rodzaj trądziku skóra staje się pogrubiała, a jej powierzchnia jest bardziej nieregularna. Na twarzy pojawiają się zmiany guzowate, które mogą deformować twarz. Zasięg wykwitów nierzadko poszerza się o szyje, brodę, czoło, policzki i uszy.
- Postać ziarniniakowa – w tej odmianie występują twarde, żółte, brązowe lub czerwone grudki oraz guzki, które charakteryzują się zdolnością do bliznowacenia, czyli tworzenia tkanki ziarninowej. Zdarza się, że w obszarze wykwitów dochodzi do zapalenia mieszków włosowych.
- Postać oczna – jest to jeden z trudniejszych rodzajów trądziku różowatego do rozpoznania. Zwiastuje się on przewlekłymi stanami zapalnymi brzegów powiek, spojówek i rogówek, co z kolei powoduje łzawienie, przekrwienie oczu, kłucie, światłowstręt i uczucie obecności ciała obcego w oku.
Trądzik różowaty – przyczyny
Przyczyny trądziku różowatego nie są jeszcze do końca poznane, lecz specjaliści twierdzą, że na rozwój i nasilenie choroby mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak:
- długotrwały stres,
- nieprawidłowa dieta,
- niepoprawna pielęgnacja,
- nadmierna ekspozycja na słońce bez używania SPF-u,
- przyjmowanie niektórych leków (np. obniżających poziom cholesterolu) oraz używek (alkohol, narkotyki),
- występowanie opryszczki, drożdżaków i roztoczy (Demodex folliculorum).
Dodatkowo innymi czynnikami, powiązanymi z tym schorzeniem są:
- predyspozycje genetyczne,
- zaburzenia pracy układu immunologicznego oraz gospodarki hormonalnej,
- zaburzenia naczynioruchowe (nadaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy).
Postępowanie przy trądziku różowatym – diagnoza
Jeśli dostrzeżesz wyżej wymieniony zespół objawów na swojej skórze, to koniecznie powinieneś udać się na konsultację lekarską do dermatologa w celu oceny zmian oraz wdrożenia odpowiedniej metody leczenia. Diagnostyka lekarska opiera się na wywiadzie oraz dokładnej analizie wykwitów. Rozpoznanie następuje wówczas, gdy na centralnej części twarzy, obecny jest rumień, grudki oraz krostki. W trakcie wizyty warto wspomnieć, czy zmiany mają tendencję do nadmiernej reakcji naczynioruchowej na skutek działania czynników fizycznych i psychicznych.
Leki na trądzik różowaty – jak przebiega farmakoterapia?
Przebieg choroby bywa dość ciężki, więc czy istnieją skuteczne leki na trądzik różowaty? Jeżeli są one odpowiednio dobrane i połączone wraz z pielęgnacją, to mogą znacząco załagodzić zmiany skórne. Trądzik różowaty leczy się zarówno lekami działającymi miejscowo, jak i ogólnoustrojowo, podając przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne specyfiki medyczne.
Leki doustne na trądzik – leczenie ogólne
Leczenie ogólne opiera się głównie na antybiotykoterapii i pomaga w likwidacji czynników przyczynowych, takich jak m.in. niedokwaśność soku żołądkowego czy zaburzenia hormonalne. Jaki skład mają leki doustne na trądzik różowaty stosowane w dzisiejszej medycynie?
- Tetracykliny (tetracyklina, limecyklina, doksycyklina)
Charakteryzują się one szerokim spektrum działania, a ich zastosowanie w terapii znane jest od dziesięcioleci. Ich skuteczność została potwierdzona w postaci grudkowo-krostkowej trądziku różowatego. Obecnie z dużym powodzeniem stosuje się doksycyklinę, która jest tetracykliną I generacji. Wynika to z faktu, iż cechuje ją większa biodostępność, dłuższy okres półtrwania oraz to, że leki można przyjmować wraz z pokarmem, co z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego.
- Makrolidy (erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna)
Substancje z tej grupy są głównie przepisywane, gdy u pacjentów zachodzi nadwrażliwość lub nietolerancja na tetracykliny. Powodem są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mogą wywołać (szczególnie erytromycyna). W badaniach stwierdzono, że makrolidy drugiej generacji (azytromycyna i klarytromycyna) świetnie radzą sobie ze zmianami w trakcie krótkotrwałego leczenia (ok. 12 tygodni) trądziku różowatego o grudkowo-krostkowej postaci, nie przyczyniając się do problemów ze strony układu pokarmowego w takim stopniu jak erytromycyna. Wyniki badań wykazały, że oba te leki na trądzik u dorosłych w malejących dawkach przyczyniły się do zmniejszenia wykwitów o 75% w skali ogólnej, natomiast w porównaniu do wartości wyjściowych – o 89%.
- Izotretynoina
Leki na trądzik różowaty na receptę z izoterynoniną wskazane są w wyjątkowych przypadkach, kiedy to inne metody leczenia zawiodły. Związek ten jest bowiem pochodną witaminy A, czyli retinoidem, będącym silnym składnikiem czynnym. Niemniej jednak efektywność takich medykamentów jest bardzo wysoka w wielu postaciach trądziku, przez co wielu pacjentów chwali specyfiki z tą substancją. Warto mieć na uwadze, że stosowanie izotretynoiny niesie za sobą wiele działań niepożądanych, do których zaliczamy m.in.:
- suchość skóry i błon śluzowych,
- podrażnienie skóry i przejściowe nasilenie zmian trądzikowych,
- stany depresyjne i wahania nastrojów.
Leczenie miejscowe trądziku różowatego – leki na receptę
Zapalna choroba skóry nierzadko potrzebuje traktowania miejscowego, które pomoże załagodzić lub nawet zlikwidować objawy. Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła kilka leków do stosowania punktowego i wszystkie są rekomendowane do terapii grudek, krost, a także rumienia.
- Metronidazol (0,75% i 1%)
Jest to związek, który znajduję się w produktach miejscowych pierwszego rzutu. Wykazuje właściwości antybakteryjne, przez co działa przeciwzapalnie. Nowoczesne preparaty rzadko kiedy wywołują reakcje nadwrażliwości, dzięki czemu mogą dobrze sprawdzić się do skóry wrażliwej i cery naczynkowej.
- Kwas azelainowy
Kwas azelainowy jest naturalnie występującym, nasyconym kwasem dwukarboksylowym, który zalecany jest pacjentom, borykającym się z trądzikiem różowatym o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Jego bezpieczeństwo i skuteczność zostały udokumentowane w badaniach, w których wzięło udział 664 chorych z postacią krostkowo-grudkową. Zaobserwowano wówczas, że poprawa nastąpiła u ok. 50% badanych.
- Nadtlenek benzoilu
Jego mechanizm działania polega na uwalnianiu wolnych rodników tlenowych, które zdolne są do utleniania białek bakteryjnych, hamując rozwój bakterii (np. Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis). W dodatku nadtlenek benzoilu cechuje się właściwościami złuszczającymi i przeciwłojotokowymi. Może być on stosowany przez chorych, którzy cierpią na postać guzowatą lub ziarniniakową trądziku.
- Sulfacetamid sodu i siarka
Dobre leki na trądzik różowaty bogate w roztwór sulfacetamidu sodowego z siarką to efektywne preparaty, które są dobrze tolerowane przez większość pacjentów. W trakcie terapii specyfikiem mogą wystąpić działania niepożądane u niektórych osób, takie jak m.in. świąd skóry oraz suchość. W przeprowadzonych badaniach 19% pacjentów doświadczyła również zapalenia i podrażnienia skóry.
Poza wyżej wymienionymi lekami, w terapii miejscowej wykorzystywane są także antybiotyki, szczególnie makrolidy – erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna.
Gdzie leczyć trądzik różowaty? – leki na receptę
Pozbycie się utrwalonych zmian skórnych to nie lada wyzwanie, dlatego też warto obserwować swoją cerę, aby móc szybko zareagować. Leczenie trądziku różowatego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego specjalisty, którym jest dermatolog. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie w zależności od postaci schorzenia oraz jego stopnia zaawansowania.
Jeżeli Twoje opakowanie leków się kończy, a kolejka do lekarza przyprawia o dreszcze to bez obaw – sięgnij po e-receptę, którą otrzymasz na stronie Recepty24.com. Polecamy zgłoszenie się na konsultację online, a lekarze, z którymi współpracujemy, dobiorą farmakoterapię indywidualnie do przebiegu schorzenia.
Jak leczyć trądzik różowaty? – pielęgnacja
Chcielibyśmy wspomnieć o tym, jak odpowiednia pielęgnacja jest pomocna w leczeniu trądziku różowatego. Postępowanie jest bardzo podobne jak przy skórze wrażliwej i naczynkowej. Warto zatem włączyć do swojej rutyny kosmetyki z ceramidami czy kwasem hialuronowym, które nawilżają skórę, a dodatkowo nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej, tylko ją wypełniają. Zalecane jest, aby do pielęgnacji skóry używać specyfiki, które nie są bogate w dużą ilość składników aktywnych. Niemniej jednak nie należy z nich całkowicie rezygnować. Farmakoterapię może bowiem wspomóc m.in. retinol lub retinal, które w dobrze dobranym stężeniu (na początek rekomendujemy jak najmniejsze) zmniejszają stan zapalny skóry, usuwają przebarwienia oraz zwiększają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Leczenie trądziku różowatego wspiera także codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF 50, który powinien znajdować się w planie pielęgnacyjnym nawet w zimę. Taki proceder powoduje, że warstwa hydrolipidowa nie jest narażona na podrażnienia przez szkodliwe promieniowanie słoneczne.
FAQ:
1. Czym jest trądzik różowaty?
Jest to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry. Trądzik różowaty występuje głównie u dorosłych, aczkolwiek może zwiastować się już w wieku nastoletnim.
2. Jakie leki przepisuje się do leczenia trądziku różowatego?
Do leczenia tego schorzenia wykorzystuje się leki na trądzik na receptę do stosowania doustnego oraz miejscowe. W trakcie farmakoterapii warto pamiętać o codziennej pielęgnacji cery, która zdecydowanie wspomoże cały proces.
3. Jakie leki stosować na trądzik różowaty?
Dobór odpowiednich medykamentów jest zależny od postaci choroby, a decyzję powinien podjąć specjalista na podstawie dokładnego wywiadu i analizy wykwitów.