Leki nasenne na receptę to czasami jedyne wyjście, które pozwoli uporać się z problemem bezsenności. Zaburzona możliwość zasypiania może mieć podstawy do diagnozy wielu poważnych chorób. Przyczyny bezsenności mogą być różne, a zaburzenia snu znacząco odbijają się na codziennym życiu pacjenta. Narasta nerwowość i stres związany z chronicznym zmęczeniem. Dodatkowo jest to stan odbiegający od normy, dlatego osoby cierpiące na bezsenność podświadomie czują, że w ich organizmie zachodzą niepożądane zmiany. Leczenie bezsenności jest możliwe, a na rynku dostępne jest kilka rodzajów leków nasennych – tych bez recepty oraz tych na receptę. Czasami jednak preparaty bez recepty nie wystarczają i konieczne są mocne leki nasenne na receptę.
Problemy ze snem – czy można leczyć bezsenność?
Współcześnie z zaburzeniami snu mierzy się coraz więcej osób. Nadmierny stres, napięcie emocjonalne, napięcie nerwowe oraz choroby psychiczne to prawdziwa plaga XXI wieku. Wiele z tych elementów wpływa na rozwój bezsenności, która wymaga już farmakoterapii. Trafna diagnoza pozwala skutecznie przeciwdziałać problemom ze snem i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wyróżniamy różne rodzaje bezsenności:
- bezsenność przygodna – trwa zazwyczaj kilka dni,
- bezsenność krótkotrwała – poniżej 3 miesięcy,
- bezsenność przewlekła – powyżej 3 miesięcy,
- bezsenność pierwotna – trudno ustalić przyczynę,
- bezsenność wtóra – najczęściej spowodowana chorobą.
Przeciągające się problemy ze snem znacząco odbijają się na komforcie życia. Bezsenność prowadzi bowiem do obniżonego nastroju, nerwowości i stresu. Osoba taka wykazuje nadmierną senność, a także ogólne przemęczenie, które stoi na przeszkodzie w normalnym funkcjonowaniu. Bezsenność może też powodować choroby somatyczne.
Warto jednak zaznaczyć, że poprzez stosowanie leków nasennych można wyleczyć lub zminimalizować zaburzenia snu. W leczeniu bezsenności można stosować naturalne metody takie jak wprowadzenie higieny snu lub zdrowego stylu życia bądź zdecydować się na tabletki nasenne. W tym wypadku od nasilenia problemu zależy to, czy wystarczające okażą się leki bez recepty lub preparaty ziołowe, czy konieczne będą silne leki nasenne na receptę.
Czy tabletki nasenne są na receptę?
W przypadkach przewlekłej bezsenności, w której stany napięcia nerwowego prowadzą do poważnych, codziennych zaburzeń snu, warto zastosować leki nasenne na receptę. Wśród leków nasennych wyróżnić możemy bowiem te dostępne w aptekach bez recepty, jak i te na receptę.
Warto jednak zaznaczyć, że osoby cierpiące na bezsenność przygodną bądź krótkotrwałą mogą najpierw wypróbować naturalny suplement diety lub leki i preparaty ziołowe ułatwiające zasypianie. Jest to znacznie łagodniejsza forma leczenia, która wykazuje działanie uspokajające. Dodatkowo ważnym aspektem jest fakt, że są to leki nasenne nieuzależniające. To właśnie jedna z istotniejszych różnic, jeśli chodzi o leki bez recepty, a leki nasenne na receptę. Ponadto nasenne tabletki na receptę wykazują znacznie mocniejsze i rozleglejsze działanie.
Leki nasenne i na uspokojenie bez recepty – czy faktycznie działają?
W łagodnych stanach napięcia nerwowego wpływającego na jakość snu można wypróbować leki bez recepty, czyli w wielu przypadkach tabletki ziołowe, bądź leki nasenne z melatoniną. Wykazują one działanie uspokajające, co ułatwia zasypianie. W skład leków uspokajających bez recepty najczęściej wchodzi melatonina, wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, melisy, lawendy bądź szyszek chmielu. Ich stosowanie może przynieść efekty, które ułatwią zasypianie, jednak jeśli cierpisz na bezsenność przewlekłą bądź doskwierają Ci stany zwiększonego napięcia nerwowego, prawdopodobnie nie doświadczysz większych zmian.
Leki ziołowe bez recepty wykazujące właściwości uspokajające mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia i umożliwić normalne funkcjonowanie, łagodząc objawy stresu bądź ograniczając wahania nastrojów. Często jednak ich zażywanie nie pomaga w leczeniu zaburzeń snu, które trwają już dłuższy czas.
Jakie leki nasenne na receptę? Rodzaje
Osoby borykające się z problemem bezsenności często zastanawiają się, jakie są najlepsze tabletki nasenne na receptę. Mocne leki wydawane według zaleceń lekarskich ułatwiają zasypianie, zapewniają zdrowy sen oraz niwelują uczucie zmęczenia. Takie leki nasenne działają także na obniżenie poziomu stresu, a czasami są stosowane jako dodatkowe leczenie depresji lub stanów lękowych. W wielu przypadkach bezsenności przewlekłej lekarze decydują się na przepisanie tylko leków przeciwdepresyjnych. Dlaczego? Ponieważ leki przeciwdepresyjne często można stosować długotrwale oraz zmniejszają one ryzyko uzależnienia. Ostateczny wybór farmakoterapii zależy od dokładnej przyczyny problemów ze snem.
Jakie są rodzaje leków nasennych na receptę?
- Barbiturany
To leki nasenne na receptę zaliczane do medykamentów starszej generacji. Obecnie odchodzi się od stosowania tego rodzaju tabletek ze względu na bardzo duże ryzyko uzależnienia oraz wiele skutków ubocznych. Substancja ta jest także toksyczna, a jej odstawienie powoduje szereg objawów neurologicznych oraz fizycznych.
- Niebenzodiazepinowe
Mogą być stosowane tylko w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Zaliczane do grona leków nowej generacji, których skład został tak skomponowany, aby ograniczać możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych.
- Pochodne benzodiazepiny
Najczęściej wykorzystywane przy równoczesnym leczeniu depresji i stanów lękowych. Są to silne substancje, które mimo to nie powodują uczucia senności i otumanienia następnego dnia po zażyciu. Niektóre substancje pochodne benzodiazepiny mogą być stosowane w długotrwałym leczeniu, co jest dla wielu lekarzy podstawą do wybrania właśnie tej grupy leków nasennych.
- Leki przeciwhistaminowe
Zazwyczaj te leki nasenne na receptę lekarz wybiera wtedy, gdy bezsenność związana jest ze stanem odstawienia alkoholu bądź narkotyków. Antyhistamina pomaga uniknąć efektu uzależnienia krzyżowego, który jest bardzo prawdopodobny w przypadku przyjęcia innych leków nasennych.
Leki nasenne na receptę – kto może je wypisać?
Leki na sen na receptę może wypisać tylko lekarz. W tym wypadku najczęściej jest to lekarz pierwszego kontaktu, neurolog bądź psychiatra. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna bezsenności oraz na jakie choroby pacjent jest diagnozowany.
W przypadku chorób psychicznych bądź uzależnień, lek nasenny może przepisać tylko psychiatra – nigdy psycholog. Dlaczego? Ponieważ tylko lekarz psychiatrii ukończył studia medyczne i ma prawo podejmować terapię farmakologiczną. Psycholog może polecić sprawdzone leki bez recepty oraz łagodzić bezsenność, która jest skutkiem trudnego czasu w życiu, przemęczenia pracą lub stresu poprzez terapię bądź higienę snu.
Jak zdobyć tabletki nasenne na receptę?
Tabletki nasenne na receptę można dostać na dwa sposoby – umówienie wizyty lekarskiej w przychodni stacjonarnie lub skorzystanie z naszego portalu Recepty24.com bez wychodzenia z domu.
E-recepty zyskują coraz większą popularność. Nasi klienci cenią sobie możliwość natychmiastowego zdobycia recepty na leki, które mogą zakupić w aptece jeszcze tego samego dnia. Przy obecnych kolejkach do lekarzy specjalistów, często natychmiastowa pomoc w dolegliwościach jest po prostu niemożliwa. Szybkość i łatwość uzyskania recepty to dla wielu osób priorytet, ponieważ mogą działać od razu.
Warto jednak pamiętać, że przedłużająca się bezsenność połączona z innymi objawami, takimi jak np. obniżenie nastroju bądź spadek motywacji, wymaga wizyty u specjalisty.
Jak długo można przyjmować leki nasenne na receptę?
Nasenne tabletki na receptę należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. Po pierwsze specjalista przepisze mocne leki tylko w ostateczności. Po drugie zaleci najmniejszą możliwą, skuteczną dawkę leku. Dlaczego? Ponieważ leki nasenne wykazują silne właściwości uzależniające – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Utrzymanie odpowiednich dawek i całego leczenia w ryzach zależy nie tylko od lekarza, ale również od pacjenta, który powinien w pełni świadomie podejść do tego rodzaju farmakoterapii oraz uważnie obserwować sygnały wysyłane przez swój organizm.
Zatem jak długo można stosować leki nasenne, aby ograniczyć ryzyko uzależnienia?
Niebenzodiazepiny to grupa leków, które można uznać za najmniej uzależniające, jednak nadal budują silną zależność i tolerancję na zwiększanie dawek. Maksymalny czas stosowania to około 6 tygodni. Dawkowanie powinno być stopniowo zmniejszane. Zaleca się także, aby w rytmie ciągłym nie stosować tych leków dłużej niż 3 tygodnie – pozostały czas powinien opierać się na dawkach doraźnych. W przypadku pochodnych benzodiazepiny leki nasenne na receptę wykazują wysoką tendencję uzależniającą, dlatego też czas ich stosowania powinien być znacznie krótszy.
Leki nasenne a alkohol
Silne leki nasenne na receptę to środki farmakologiczne, które wykluczają spożycie alkoholu. Jest to szczególnie ważne w przypadku barbituranów oraz benzodiazepiny. Już samo działanie tych leków może wiązać się z szeregiem poważnych skutków ubocznych oraz dużą możliwością uzależnienia. Łączenie leków z tej grupy z alkoholem może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami w wątrobie oraz w innych narządach. Ostatecznie łączenie leków nasennych z alkoholem może prowadzić do zgonu.
FAQ:
- Czy tabletki nasenne na receptę są skuteczne na bezsenność?
Mocne tabletki nasenne na receptę są zdecydowanie bardziej skuteczne w leczeniu problemów ze snem niż preparaty dostępne bez recepty. Mimo to wiele zależy od przyczyny bezsenności, ponieważ aby lek był skuteczny, musi zostać postawiona trafna diagnoza.
- Jakie są rodzaje leków na problemy ze snem na receptę?
Leki na bezsenność podzielić możemy na:
- barbiturany,
- niebenzodiazepinowe
- leki przeciwhistaminowe,
- benzodiazepiny.
Każda z tych substancji wykazuje działanie ułatwiające zasypianie, jednak benzodiazepiny często stosowane są także przy leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.
- Jak długo można przyjmować leki nasenne?
Mocne leki nasenne na receptę wykazują właściwości uzależniające, dlatego też nie mogą być stosowane za długo. Tabletki stworzone na bazie niebenzodiazepiny można przyjmować maksymalnie 6 tygodni, z czego czas ciągłego stosowania nie powinien przekraczać 3 tygodni. W przypadku benzodiazepiny i barbituranów okres ten powinien się skrócić.