Nadciśnienie dotyka coraz więcej z nas, a według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku z powodu tego schorzenia umiera 8,5 miliona osób na całym świecie. Niemniej jednak lekarze obserwują stały spadek przypadków, a wszystko to zasługa odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Prawidłowo dobrane leki na nadciśnienie mogą bowiem skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, dzięki czemu pacjent jest w stanie funkcjonować bez wystąpienia ewentualnych komplikacji. O jakich medykamentach mowa? Odpowiadamy.
Co to jest nadciśnienie tętnicze? – objawy i przyczyny
Nadciśnienie tętnicze uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, ponieważ zauważalne jest głównie w krajach wysoko- i średniorozwiniętych. Jest ono definiowane jako przewlekle utrzymujące się podwyższenie ciśnienia skurczowego (powyżej 140 mmHg) oraz/bądź ciśnienia rozkurczowego (powyżej 90 mm/Hg).
Podwyższone ciśnienie krwi – przyczyny
Nadciśnienie tętnicze możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie – pierwotne oraz wtórne. Pierwsze z nich występuje najczęściej i stanowi aż 90% wszystkich pacjentów. Jest to przypadek, w którym trudno określić jednoznaczną przyczynę, dlatego też specjaliści zazwyczaj biorą pod uwagę poszczególne czynniki, takie jak:
- nadmierne spożywanie soli,
- przewlekły stres,
- otyłość (szczególnie brzuszna),
- predyspozycje genetyczne,
- siedzący i niezdrowy tryb życia,
- aktywność wyższych ośrodków nerwowych w korze mózgowej i podwzgórzu.
Natomiast podwyższone ciśnienie tętnicze wtórne spowodowane jest przez konkretne choroby, co jest znacznym ułatwieniem dla lekarzy, gdyż wówczas sprawniej mogą określić powód i rozpocząć prawidłowe leczenie. Do takich schorzeń zaliczamy:
- nadczynność tarczycy,
- cukrzycę,
- przewlekłe choroby nerek,
- niektóre nowotwory.
Chroniczne podwyższenie ciśnienia tętniczego – objawy
Zastanawiałeś się kiedyś jakie symptomy są widoczne w trakcie przewlekłego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi? Bardzo możliwe, że ich nie zauważyłeś, ponieważ nadciśnienie nie daje zazwyczaj żadnych niepokojących i charakterystycznych objawów. Są to:
- bóle głowy,
- zwiększona męczliwość,
- zaburzenia snu,
- uczucie kołatania serca.
Diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego – jak przebiega?
Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy zmierzyć ciśnienie za pomocą specjalistycznego przyrządu, którym jest ciśnieniomierz. Należy pamiętać, że jeden pomiar często nie jest miarodajny, gdyż podwyższona wartość może wystąpić na skutek danego czynnika. Z tego powodu warto powtórzyć tę czynność za kilka godzin bądź następnego dnia. Taką diagnostykę może wykonać lekarz, aczkolwiek jesteśmy w stanie przeprowadzić ją sami w domu, aby następnie udać się do specjalisty, który profesjonalnym okiem oceni skalę problemu. Medyk przeprowadzi wywiad, który pomoże mu określić ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
W leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi nader istotna jest zmiana trybu życia. Specjaliści zalecają:
- ograniczenie spożywania soli kuchennej do <5 g na dobę,
- zaprzestanie palenia,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- zwiększenie swojej aktywności fizycznej,
- pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej i utrzymywanie właściwej masy ciała.
Ponadto w terapii wykorzystuje się także nowoczesne leki na nadciśnienie na receptę, które dobierane są indywidualnie do pacjenta pod kątem tolerancji, skuteczności oraz jego stanu zdrowia. Farmakoterapia może spowodować efektywne obniżenie ciśnienia krwi, lecz należy pamiętać, że tabletki na nadciśnienie tętnicze nie leczą przyczyny schorzenia, natomiast łagodzą jego objawy.
Leki na nadciśnienie – nazwy
W terapii nadciśnienia tętniczego wykorzystywany jest szereg substancji, które stosuje się nie tylko w celu obniżenia ciśnienia krwi, ale i zminimalizowania objawów, które towarzyszą tej dolegliwości. Wszystkie ze związków charakteryzuje odmienny mechanizm działania, co z kolei sprawia, że różnią się także pod względem skuteczności, wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych oraz przeciwskazaniami.
Na rynku farmaceutycznym dostępne są tabletki na nadciśnienie na receptę, które dzielą się na:
- diuretyki,
- ß-blokery,
- blokery kanałów wapniowych,
- inhibitory konwertazy angiotensyny,
- blokery receptora angiotensynowego.
Leki na nadciśnienie na receptę – lista oraz ich opis
Czy wyżej wymienione leki na nadciśnienie są Ci choć trochę znane? Jeżeli nie, to bez obaw – wszystkie najważniejsze informacje na ich temat znajdziesz tutaj.
1. Diuretyki
Diuretyki (inaczej leki moczopędne) do tej pory są podstawowym medykamentem stosowanym przy nadciśnieniu tętniczym. Ich mechanizm działania opiera się na zwiększeniu objętości wydalanego moczu, dzięki czemu zmniejsza się objętość płynów krążących w krwiobiegu. Takie zjawisko z kolei prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi.
Wyróżniamy:
- diuretyki tiazydowe,
- leki tiazydopodobne,
- diuretyki pętlowe,
- diuretyki oszczędzające potas.
Są to substancje, które zostały wprowadzone do medycyny ok. 40 lat temu, a w tym czasie zaobserwowano, iż minimalizują one liczbę powikłań, występujących na skutek przewlekle podwyższonego ciśnienia krwi, do których zaliczamy m.in. udar czy zawał serca.
Warto mieć na uwadze, że wyżej wymienione podgrupy mogą wpływać niekorzystnie na gospodarkę cukrową w organizmie oraz przyczyniać się do częstszych napadów dny moczanowej, a także pogłębiać zaburzenia lipidowe.
2. ß-blokery
Ta grupa leków na nadciśnienie wykazuje działanie hipotensyjne przez blokowanie receptorów ß, które są częścią układu adrenergicznego. Jest to system, który odpowiada m.in. za zwiększenie aktywności serca oraz podwyższone ciśnienie krwi. Z tego powodu beta-blokery są wykorzystywane nie tylko w terapii nadciśnienia tętniczego, ale i innych chorób układu krwionośnego (np. niewydolność serca). Dodatkowo niektóre medykamenty z tej kategorii mają zdolność do ograniczonego blokowania receptorów α1, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane przez pacjentów, u których występują stany skurczowe oskrzeli.
Istnieją pewne przeciwskazania do farmakoterapii ß-blokerami, a mianowicie:
- choroby naczyń obwodowych,
- zespół metaboliczny,
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej,
- bloki przewodzenia w sercu.
3. Blokery kanałów wapniowych
Blokery wapnia, nazywane inaczej antagonistami wapnia, to leki na nadciśnienie nowej generacji, powodujące obniżenie ciśnienia tętniczego poprzez zamknięcie kanałów wapniowych, które obecne są na powierzchni komórek. Taki proceder sprawia, że cząsteczki wapnia nie mogą przedostać się do komórek mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych, co z kolei przyczynia się do spadku ciśnienia krwi.
W medycynie wyróżnia się trzy grupy tych związków – pochodne dihydropirydyny, pochodne benzodiazepiny oraz pochodne papaweryny. Najczęściej zalecanymi lekami są te należące do pierwszej kategorii, ponieważ najmniej wpływają na pracę i kondycję serca, a co za tym idzie – nie są w dużym stopniu szkodliwe dla zdrowia.
4. Inhibitory konwertazy angiotensyny
Ich mechanizm działania bazuje na zahamowaniu aktywności enzymu konwertazy angiotensyny. Jest to enzym, który przekształca nieczynną angiotensynę I w formę aktywną – angiotensynę II, powodującą silny skurcz mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto substancja wpływa na zwiększone uwalnianie noradrenaliny, adreanliny i aldosteronu – hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie sodu w organizmie, a wraz z nim wody.
Lek stosowany jest głównie przez osoby po zawale serca, z towarzyszącą niewydolnością krążenia oraz nerek, białkomoczem lub pacjentów cierpiących na cukrzycę. Wynika to z faktu, iż inhibitory konwertazy angiotensyny oddziałują pozytywnie na pracę nerek, cofają zmiany miażdżycowe, zmniejszają przerost lewej komory serca, hamują postęp zmian neuropatycznych oraz mają korzystny wpływ na gospodarkę tłuszczowo-lipidową.
Co ciekawe, w tej grupie medykamentów znajdują się doraźne tabletki pod język na nadciśnienie, które cechują się szybkim uwalnianiem. Z tego powodu mogą być pomocne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy prawidłowe ciśnienie krwi zostaje znacząco zaburzone.
5. Blokery receptora angiotensynowego (sartany)
Sartany powstały stosunkowo niedawno, a ich działanie bazuje na hamowaniu aktywności angiotensyny II poprzez blokowanie swoistego dla niej receptora Czy można je uznać za leki na nadciśnienie bez skutków ubocznych? Niestety nie, aczkolwiek w przeciwieństwie do inhibitorów konwertazy angiotensyny nie wywołują uporczywego kaszlu oraz obrzęku naczynioworuchowego.
Źle dobrane leki na nadciśnienie – objawy
Walka z nadciśnieniem tętniczym może stanowić twardy orzech do zgryzienia, szczególnie wówczas, gdy medykamenty obniżające ciśnienie są nieprawidłowo dobrane. Trudno jednoznacznie określić symptomy pojawiające się przy nieodpowiedniej farmakoterapii, jednakże warto pamiętać, że może to zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet i życiu – zwłaszcza jeżeli cierpimy na choroby współistniejące. Leczenie nadciśnienia, głównie pierwotnego, jest bardzo złożonym procesem, a wybór leku zależy od indywidualnego profilu danego pacjenta. Decyzję o doborze preparatów zawsze powinien podejmować doświadczony specjalista, gdyż tylko wtedy będziesz mieć pewność, że plan terapii postępuje w najbardziej bezpieczny dla Ciebie sposób.
Potrzebujesz leków na nadciśnienie na receptę? Zachęcamy do skorzystania z usług strony Recepty24.com. Współpracujemy z doświadczonymi lekarzami, którzy na podstawie wywiadu w formie formularza wystawią Twoją e-receptę w niecałe 30 minut. Wystawiamy również e-zwolnienia lekarskie, które możesz nabyć w sytuacji, gdy choroba postępuje i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie.
FAQ:
1. Czy suplementy diety mogą wyleczyć nadciśnienie tętnicze?
Suplementy diety nie wykazują działania leczniczego, mogą one za to wspomóc organizm i kondycję narządów w trakcie terapii.
2. Co przyczynia się do nadciśnienia tętniczego?
Wyróżniamy kilka czynników, które mogą powodować nadciśnienie tętnicze, a mianowicie m.in. palenie papierosów, siedzący tryb życia, otyłość czy też występowanie chorób współistniejących, np. układu krążenia.
3. Jak zażywać leki na nadciśnienie na receptę?
Często może to zależeć od wartości ciśnienia tętniczego. Zazwyczaj rekomendowane jest, aby przyjmować leki na nadciśnienie w godzinach porannych lub doraźnie, gdy ciśnienie jest powyżej normy i może zagrażać życiu. Jest to uwarunkowane zaleceniami lekarza, których należy przestrzegać.