Suplementy diety przeżywają aktualnie prawdziwy rozkwit. Wynika to z faktu, iż z roku na rok wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowia. Obecne dane pokazują, że wartość rynku ceniona jest na 6 mld złotych, a ponad 70% Polaków zażywa tego typu specyfiki. Czy suplement może być zatem zamiennikiem specjalistycznych leków? Lek a suplement diety – czym są oba te preparaty i dlaczego tak ważne jest, aby znać różnice między nimi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Jak można zdefiniować lek a jak suplement diety?
Co to jest suplement diety a lek? W rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego lek, czyli produkt leczniczy, to substancja bądź mieszanina substancji, która ma właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi i zwierząt. Ponadto jest to również specyfik, który ma za zadanie zdiagnozować, przywrócić, poprawić lub też zmodyfikować funkcje fizjologiczne organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne czy metaboliczne.
Suplementy diety natomiast to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Jest to definicja przyjęta przez ustawę o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia. Zgodnie z treścią tej dokumentacji są to produkty, które nie mają właściwości środków leczniczych. Suplementem diety możemy zatem nazwać specyfiki, które zawierają skoncentrowane ilości witamin i minerałów oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź fizjologiczny, takich jak m.in. składniki roślinne.
Lek OTC a suplement diety – kryteria kwalifikacji
Prawo w teorii zazwyczaj jest mało skomplikowane, aczkolwiek w życiu codziennym może stawiać wiele niewiadomych. Tak to właśnie wygląda w przypadku leku i suplementu diety. Specjalistom nierzadko trudno jest rozróżnić czy dany produkt kwalifikuje się jako środek leczniczy, czy ten, będący rozszerzeniem codziennego jadłospisu. W takiej sytuacji bierze się pod wgląd jego cechy charakterystyczne, do których należą:
- skład (składnik i jego dawka),
- prezentacja,
- sposób użycia,
- ryzyko związane z jego zastosowaniem,
- przeznaczenie,
- właściwości farmakologiczne na podstawie stanu wiedzy naukowej.
Lek a suplement diety – różnice
Czy stosowanie suplementów diety może przynieść podobne efekty jak produkt leczniczy? Niektórzy znawcy medycyny naturalnej sądzą, że tak, niemniej jednak są to pojedyncze przypadki, gdyż większość z nich zdaje sobie sprawę z różnić diametralnie dzielących suplementy diety a leki, które postaramy się przybliżyć.
1. Lek a suplement diety – różnica w procedurach
Można by rzec, że jest to fundamentalna rozbieżność między lekami a suplementami diety. Każdy produkt leczniczy jest bowiem rejestrowany i dopuszczany do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Co to oznacza dla konsumenta? Przede wszystkim daje to poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancję skuteczności, gdyż jakość wyrobów medycznych musi zostać potwierdzona przez wcześniej zebraną i zweryfikowaną dokumentację. Warto wspomnieć, że wymogi dotyczące leków są niezwykle rygorystyczne, co jest niezwykle istotne w ochronie zdrowia pacjentów.
Jak cały ten proces wygląda w przypadku suplementów? Procedura jest o wiele mniej skomplikowana, ponieważ wystarczy, że producent jedynie poinformuje Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia danego suplementu diety do obrotu. Co więcej, zdarza się, że specyfiki nie są dokładnie przebadane, gdyż kontrola ma ograniczony zasięg przez rozbudowany rynek suplementów. Nie warto jednak rezygnować z przyjmowania tego typu preparatów, ponieważ producenci i importerzy coraz częściej decydują się na wykonywanie niezależnych testów na swoich wyrobach.
2. Czym różni się suplement diety od leku? – odpowiedzi szukaj w dawkach
Możliwe, że nie zaskoczy Cię fakt, iż w produktach leczniczych dawki składników są znacznie wyższe niż w suplementach diety. Leki bogate są w związki aktywne w takiej ilości, aby wykazywały działanie terapeutyczne oraz farmakologiczne, natomiast w suplementach diety dawki składników mają charakter żywieniowy.
W praktyce nie zawsze powyższa zasada jest prawidłowa. W środkach mających właściwości produktu leczniczego może być zawarta np. witamina D3 w dawce dziennej 2000 j.m ze wskazaniami medycznymi, a w suplementach diety w porcji dziennej może znajdować aż 4000 j.m, lecz bez wskazań lekarskich. Wówczas wyrób prezentowany jest jako źródło witaminy D3.
3. Reklama suplementów diety a leków
Zapewne zdarzyło Ci się nieraz widzieć reklamy różnych specyfików. Czy umiesz sprecyzować, kiedy promowany był lek, a kiedy ogłoszenie dotyczyło suplementu? Promocja produktów leczniczych musi być obiektywna i nie może być przedstawiona w sposób fikcyjny i bajkowy. Konieczne jest, aby na końcu takiego ogłoszenia zostało umieszczone ogłoszenie:
„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.
Reklamy związane z suplementami diety nie mogą nawiązywać do medycyny, a zwłaszcza chorób, które nie istnieją. Świetnym przykładem jest promocja specyfiku na halitozę, która w rzeczywistości nie jest żadnym schorzeniem, a objawem innej dolegliwości. Postulat ten wszedł w życie od 2020 roku, dlatego też ogłoszenie zostało zdjęte z m.in. telewizji. Ponadto taka reklama musi zawierać informację graficzną z tekstem, który jasno oznajmia konsumentom, że preparat jest suplementem diety:
„Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych” .
Leki a suplement diety – jak je rozpoznać?
Suplementy diety są coraz bardziej powszechne i cechują się łatwą dostępnością – możemy dostać je w stacjonarnych aptekach czy sklepach internetowych. Dodatkowo reklamy tego typu preparatów otaczają nas z każdej strony, szczególnie w mediach społecznościowych. Ogłoszenia często są przedstawiane w taki sposób, aby sugerowały lecznicze właściwości suplementu, a co za tym idzie – przyciągały dużo konsumentów. Oprócz tego nawet w punktach farmaceutycznych specyfiki są wystawiane z przodu gablotek. Czym zatem powinieneś się kierować, by nie dać się nabrać na marketingowe sztuczki?
Kluczową kwestią jest przyjrzenie się opakowaniu. Uważne czytanie etykiet daje nam bowiem ważne informacje, które pomagają w rozpoznaniu wyrobu. Na opakowaniach suplementów diety musi być umieszczony czytelny komunikat, który wskazuje, że produkt należy traktować jako środek spożywczy.
Na opakowaniu leków powinny natomiast znajdować się oznaczenia, takie jak:
- numer właściwy dla pozwolenia na dopuszczenie do obrotu,
- informacja o tym, że lek jest wydawany na receptę, dostępny bez recepty,
- informacja o konieczności zapoznania się z ulotką.
Stosowanie suplementów diety – kiedy warto po nie sięgnąć?
Czy są jakieś wskazania do stosowania suplementów diety? Zdecydowanie można znaleźć kilka przykładów. Pierwszym z nich są niedobory danego składnika. Wówczas warto sięgnąć po odpowiedni i sprawdzony specyfik, który pomoże nam uzupełnić poszczególną substancję. Zalecamy, aby przed zastosowaniem suplementów diety udać się na kompleksowe badania, ponieważ nadmiar niektórych pierwiastków czy witamin może być szkodliwy dla organizmu. Konsultacja lekarska również jest wskazana, gdyż czasem niedobory mogą świadczyć o problemach zdrowotnych.
Odpowiednia suplementacja w celu uzupełnienia codziennej diety jest niezwykle istotna w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to organizm jest osłabiony. Mowa tutaj o takich składnikach jak witamina C, cynk, a przede wszystkim witamina D3. Witamina D3 jest syntetyzowana w ludzkim ciele na skutek promieniowania słonecznego, którego w zimowych miesiącach brakuje, a jeżeli już się pojawia, to nie eksponujemy się na nie przez warunki panujące na dworze.
Kiedy lepiej wybrać leki, a kiedy suplementy diety?
Wyjaśniliśmy już, czym się różni suplement diety od leku, zatem teraz nasuwa się pytanie – który środek będzie lepszy? Jeżeli dostałeś zalecenie medyczne, nie należy go kwestionować. W takiej sytuacji lepszym wyborem będą produkty lecznicze. W lekach dawka składników aktywnych jest większa, dlatego też ich skuteczność jest bardziej obiecująca. Suplementy diety natomiast nie powinny być stosowane w ramach zniwelowania objawów, a tym bardziej przyczyny. Najlepszym wyjściem jest konsultacja z dietetykiem, który przedstawi nam braki w diecie i zaleci ewentualną suplementację, dobraną indywidualnie do naszych zwyczajów żywieniowych i schorzeń, jeżeli takie występują.
Dużo osób decyduje się na zakup suplementów zamiast leków, gdyż są one dostępne bez recepty i wizyt lekarskich. Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu z powodzeniem dostaniesz wybrany przez Ciebie medykament bez czekania w kolejce. Tutaj z pomocą przychodzą Recepty24.com, oferując swoim klientom e-recepty na dowolny specyfik, które wystawiane są w niecałe 30 minut.
FAQ:
1. Jaka jest główna różnica między lekiem a suplementem diety?
Podstawową różnicą pomiędzy lekiem a suplementem diety jest procedura, która umożliwia dopuszczenie specyfiku do obrotu.
2. Czym różnią się dawki składników leków od suplementów diety?
Składniki stosowane w lekach i ich ilość mają charakter terapeutyczny, natomiast suplementów diety – spożywczy.
3. Co lepiej wybrać – lek czy suplement?
Jeżeli zostało wystosowane nam zalecenie lekarskie, najlepiej jest się go przestrzegać. Suplementy są pomocniczym dodatkiem w celu uzupełniania codziennej diety, zatem nie należy traktować ich jako produkty lecznicze.