Kawa i herbata – dwa ulubione napoje ludzkości, znane od tysiącleci i do dzisiaj spożywane rytualnie, codziennie przez wielu z nas – doczekały się już tysięcy badań, ale naukowcy wciąż biorę je pod lupę. Kawa a otyłość brzuszna, herbata a odchudzanie – jak te dwa aromatyczne napary mogą wpływać na najgroźniejszy rodzaj otyłości i chorobę cywilizacyjną?
Kawa a tycie: czy picie kawy wspiera rozwój otyłości brzusznej?
Większość ludzi na świecie pije kawę codziennie – i nie wyobraża sobie bez niej życia. Z pewnością to dlatego kawa jest obiektem tak licznych badań naukowych. Mimo to badacze w XXI wieku wciąż nie mówią jednym głosem w sprawie wpływu kawy na zdrowie – dotyczy to również tak istotnej kwestii, jak kawa a otyłość.
Czy kawa powoduje tycie? Kilka lat temu badacze z Australii w czasopiśmie „Journal of Agricultural and Food Chemistry” opublikowali wyniki ciekawego eksperymentu. Przetestowano (na myszach) połączenie diety wysokotłuszczowej oraz suplementacji CGA (kwas chlorogenowy) – składnika kawy. Okazało się, że CGA może zakłócać proces metabolizowania tłuszczów w wątrobie, a to – sprzyjać rozwojowi otyłości brzusznej. Choć bywa to tak rozumiane, że duża ilość kawy może powodować nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, nie można mówić o potwierdzeniu tej tezy.
Z drugiej zaś strony ta sama substancja – CGA– jest zarazem naturalnym antyoksydantem, który obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy i wspomaga odchudzanie. Wydaje się więc, że – jak zazwyczaj – problem tkwi w ilości, zatem po prostu warto zachować umiar.
A kofeina i tycie? Okazuje się, że ta substancja nie tylko pobudza umysł, pomaga się skoncentrować czy lepiej zapamiętywać, ale może także pozytywnie wpływać na trawienie i perystaltykę jelit – a zatem zapobiegać tyciu. Kawa jest również niskokaloryczna: w filiżance naparu bez dodatków doliczymy się ledwie kilku kalorii.
Picie kawy a tycie – kiedy sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej?
Na sprawę warto też spojrzeć z drugiej strony – bo choć filiżanka kawy ma zaledwie kilka kalorii, to wielu z nas ten bilans energetyczny kawy znacząco zwiększa dodatkiem mleka i cukru czy syropów smakowych.
Kilka kubków obficie mlecznego czy rozkosznie słodkiego napoju kawowego dziennie może odpowiadać energetycznie drugiemu śniadaniu lub też lekkiej kolacji. W takim wydaniu kawa faktycznie może mocno przyczynić się do tycia. Jeśli do tego dodamy niewłaściwą dietę i mało ruchu, ułatwiamy tkance tłuszczowej nadmierny przyrost w okolicy brzucha, a w konsekwencji doprowadzamy do rozwoju otyłości.
Herbata a odchudzanie: czy herbata pomaga walczyć z otyłością brzuszną?
O ile temat kawy i otyłości brzusznej jest dość niejednoznaczny (czyli z jednej strony kawa może wspomóc odchudzanie, a z drugiej – spożywana z mlekiem i cukrem oraz w nadmiarze – może też przyczynić się do rozwoju otyłości brzusznej), o tyle herbatę znamy głównie z jej prozdrowotnych właściwości.
Niemal każda herbata wspomaga odchudzanie, ale tylko pita regularnie i połączona z dbałością o dietę i ruch – żadna nie jest cudownym remedium na utratę wagi i nie sprawi, że tkanka tłuszczowa zniknie bez wyrzeczeń i wysiłku.
Czarna herbata a odchudzanie
To najpopularniejsza wśród herbat odmiana, a zarazem najbardziej przetworzona. A w dodatku wśród herbat ma największą zawartość kofeiny, czyli działa na umysł (pobudzająco) i wspiera metabolizm. Jest też bogata w polifenole, m.in. flawonoidy, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Herbata czarna jest także napojem niskokalorycznym, o ile nie dodamy do niej cukru, syropu owocowego bądź mleka. W postaci bez dodatków jest zdrowym elementem codziennej diety, natomiast tak jak w przypadku kawy – warto zachować umiar.
Zielona herbata a odchudzanie
O korzystnym wpływie zielonej herbaty na odchudzanie i na zdrowie ogółem mówi się wiele – i jest w tym sporo prawdy. Bo poza sporą dawką kofeiny w aromatycznym naparze z niefermentowanych liści herbaty znajduje się sporo katechin. Te substancje usprawniają proces metabolizmu, hamują wchłanianie tłuszczów i glukozy. Zieloną herbatę w postaci trzech filiżanek dziennie pitych między posiłkami warto na stałe włączyć do diety.
Czerwona herbata a odchudzanie
Ma specyficzny smak i zapach, lekko korzenny, za co odpowiada krótka fermentacja liści – dzięki temu też większa jest w niej zawartość polifenoli i enzymów. Te pierwsze – polifenole, czyli np. taniny – usprawniają trawienie i przyspieszają zamianę tłuszczów na energię. Czerwona herbata znana jest też ze zdolności do obniżania poziomu cholesterolu. Razem ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną regularne jej picie przynosi widoczne efekty, zmniejszając tkankę tłuszczową!
Biała herbata a odchudzanie
Biała herbata jest niesamowicie delikatna dzięki temu, że wytwarza się ją z młodych, jeszcze nierozwiniętych pąków. Jest najmniej przetworzoną herbatą, a to oznacza, że zawartość prozdrowotnych substancji jest w niej spora. Odpowiednio parzona i pita regularnie zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, a w dodatku wspiera prawidłową pracę jelit, w tym zachowanie rytmu wypróżnień.
Herbata miętowa a odchudzanie
Miętę często stosuje się na dolegliwości żołądkowe – i faktycznie napar z mięty czy to świeżej, czy suszonej wspomaga procesy trawienne organizmu, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz usprawnia pracę jelit. Bez dodatku cukru, ale np. z cytryną, praktycznie nie ma kalorii, a doskonale orzeźwia i nawadnia, stając się dobrym zamiennikiem wody i izotoników w upalne dni czy po treningu.
Herbata yerba mate a odchudzanie
Yerba mate, nazywana czasem herbatą, choć formalnie nią nie jest, to kolejny napar uważany za silnie prozdrowotny. W procesie odchudzania ogromnie ważna jest jedna jej wyjątkowa właściwość: stymulowanie uczucia sytości. Dodatkowo pomaga uporać się organizmowi z rozłożeniem tłuszczów, dlatego zaleca się pić ją tuż po posiłkach, zwłaszcza po obiedzie i kolacji.
Sama kawa czy herbata nie wpływają na otyłość brzuszną!
O otyłości brzusznej mówimy, gdy pojawia się nadmierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i otłuszczenie narządów wewnętrznych. Ta choroba ma wiele przyczyn i powoduje wiele negatywnych skutków (np. prowadzi do nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy).
Niemal zawsze głównymi „winowajcami” otyłości brzusznej są niewłaściwa dieta i zbyt mała aktywność fizyczna, a także problemy zdrowotne. Aby jej zapobiegać i ją wyleczyć, należy zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i ruch, ewentualnie wsparte farmakologią. Receptę na leki wspierające odchudzanie wypisze dla Ciebie nasz lekarz na podstawie formularza, czyli odpowiednika wywiadu lekarskiego. W Recepty24 uzyskasz receptę bezpiecznie, szybko (do 30 minut) i wygodnie.
Ani kawa, ani herbata – same w sobie – nie powodują ani tycia, ani chudnięcia. Jeśli masz otyłość brzuszną lub też chcesz dowiedzieć się więcej o tej chorobie, w zakładce „Otyłość brzuszna” przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik – zachęcamy do lektury.
FAQ:
- Jak leczy się otyłość brzuszną?
Leczenie otyłości brzusznej jest procesem, który polega na zadbaniu o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Czasem stosuje się także środki farmakologiczne i metody chirurgiczne (np. zmniejszenie objętości żołądka).
- Czy kawa powoduje tycie?
Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że kawa powoduje tycie, jeśli jest spożywana bez dodatku cukru, syropów smakowych czy mleka oraz z umiarem.
- Czy herbata pomaga w odchudzaniu?
Herbata – każdy jej rodzaj, choć zwłaszcza herbata czerwona – ale także yerba mate wspomagają odchudzanie poprzez wspieranie metabolizmu i rozkładu tłuszczów.