Zapalenie pęcherza to powszechnie występujące schorzenie, które co roku dotyka aż 150 milionów osób na całym świecie. Najbardziej narażone na infekcje są kobiety, szczególnie w ciąży i po menopauzie, aczkolwiek dolegliwość dotyczy również mężczyzn. Objawy nie należą do najprzyjemniejszych i często utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. Jaki lek na zapalenie pęcherza moczowego pomoże skutecznie załagodzić symptomy i zahamować rozwój bakterii? Odpowiadamy.
Zapalenie w obrębie układu moczowego – charakterystyka
Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego jest niezwykle istotne, lecz czasem na skutek dostania się do niego drobnoustrojów jego praca zostaje zaburzona. U zdrowego człowieka w pęcherzu moczowym panują warunki jałowe, jeśli jednak dostaną się do niego patogeny, które zaczną się w nim namnażać, to wówczas mówimy o zapaleniu pęcherza moczowego (cystitis).
Infekcje dolnych dróg moczowych – przyczyny
Najczęściej u pacjentów diagnozowana jest infekcja pęcherza bakteriami Escherichia coli (E. coli), które nazywane są pałeczkami okrężnicy. Występują one naturalnie w jelicie grubym, co powoduje, że z łatwością mogą przedostać się z odbytu do cewki moczowej, a następnie do pęcherza, gdzie przyklejają się do jego ścian, powodując stan zapalny. W przypadku zakażenia E. coli mówimy o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego, które zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla zdrowia czy też życia.
Warto mieć na uwadze, że choroba może mieć zupełnie inne podłoże, takie jak m.in.:
- u mężczyzn – problemy z gruczołem krokowym (prostatą),
- u kobiet – obniżenie się narządów rodnych.
Oprócz tego do zapalenia pęcherza dochodzi także przez obecność cewnika w tym narządzie, zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub chorobę współistniejącą, np. cukrzycę.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Zakażenie dróg moczowych może przebiegać bezobjawowo – wtedy mamy do czynienia z bakteriomoczem, czyli obecnością bakterii w pęcherzu moczowym lub innych ogniskach układu moczowego. W takiej sytuacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka, która opiera się na ogólnym lub bakteriologicznym badaniu moczu.
Najbardziej powszechnymi symptomami, towarzyszącymi infekcji są:
- ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- częste oddawanie moczu (mikcje),
- niekontrolowane oddawanie moczu,
- bolesność w okolicy nadłonowej.
Natomiast do objawów, które mogą świadczyć do powikłań, należą:
- gorączka,
- wymioty,
- dreszcze,
- bóle głowy,
- krwiomocz.
Jeżeli wyżej wymienione zwiastuny zapalenia pęcherza wystąpią u Ciebie, to powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu dokładniejszego rozpoznania i ustalenia farmakoterapii.
Jakie powikłania występują przy zakażeniach dróg moczowych?
Nieleczone i nawracające zapalenie pęcherza niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji, które mogą spowodować zaburzenie pracy całego układu moczowego, a zwłaszcza nerek. Do takich powikłań zaliczamy m.in.:
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- zapalenie i niewydolność nerek,
- ropnie nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- urosepsa.
PAMIĘTAJ! Nigdy nie lekceważ nawet najbardziej błahego zakażenia układu moczowego. Jego głównym elementem są nerki, które są nader ważne dla całego organizmu, gdyż pełnią funkcję filtra, usuwającego toksyczne związki z organizmu. Brak postępowania przy zapaleniu pęcherza może doprowadzić do pogorszenia ich kondycji, a co za tym idzie – osłabić inne narządy.
Zapalenie pęcherza moczowego – co robić?
Pierwszym i fundamentalnym krokiem jest umówienie się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, który przepisze podstawowe tabletki na zapalenie pęcherza moczowego i skieruje nas na ogólne badanie moczu. Jeżeli ich działanie nie spowoduje załagodzenia objawów, to wówczas należy udać się do specjalisty (nefrologa) wraz z wynikami badania. Medyk na podstawie wywiadu oceni ewentualną przyczynę infekcji i przeprowadzi kontrolę fizykalną, polegającą na lekkim uderzeniu pięścią w dolną część pleców. Taki proceder ma za zadanie rozpoznać, czy bakterie przedostały się do nerek.
Jeżeli lekarz zdecyduje o dalszej diagnostyce, to istnieje prawdopodobieństwo, że zleci nam badanie przesiewowe moczu, które przybliży mu, jakie patogeny są obecne w układzie moczowym. W sytuacji, gdy nefrolog stwierdzi ryzyko nieprawidłowości lub powikłań, to konieczne będzie wykonanie badań obrazowych, takich jak:
- USG nerek i dróg moczowych,
- urografia,
- cystoskopia,
- tomografia komputerowa.
Niestety czasem zdarza się, że żadne z działań diagnostycznych przeprowadzonych przez lekarza nie daje oczekiwanej odpowiedzi. Oznacza to, że podłoże zapalenia pęcherza nie jest spowodowane bakteriami czy zaburzeniami ze strony układu moczowego. Wtedy niezbędne jest szukanie przyczyny w innych gałęziach medycyny, np. wenerologii czy ginekologii. Zakażenie pęcherza może być bowiem spowodowane przez zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pochwy.
Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
Terapia przy infekcjach dróg moczowych opiera się głównie na antybiotykoterapii. Wiele osób zastanawia się, jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego domowymi sposobami. Zalecane jest, aby przy łagodniejszych postaciach choroby wspierać układ moczowy za pośrednictwem specyfików dostępnych w aptece bez recepty. Mowa tutaj o probiotykach, lekach o działaniu moczopędnym i różnego rodzaju ziołach. Świetnie sprawdzą się zatem napary ze skrzypu polnego, korzenia pietruszki, ziela rumianku, nasion kozieradki, korzenia lubczyku, liści brzozy czy liści pokrzywy. Oprócz tego możesz zrobić sobie relaksacyjną kąpiel w ziołach, zwaną nasiadówką, która nie tylko pomoże zminimalizować objawy, ale i sprawi, że poczujesz ukojenie i spokój.
W leczeniu zakażeń dróg moczowych związanych z zapaleniem pęcherza wskazane jest szczególne zwracanie uwagi na higienę intymną oraz odpowiednie nawodnienie, które umożliwi Ci dokładne przepłukanie układu moczowego z zalegających tam bakterii.
Jakie leki na zapalenie pęcherza moczowego? – zawiesina
Zanim przejdziemy do leków w postaci tabletek, chcielibyśmy wspomnieć o przeciwbakteryjnych zawiesinach. Najpopularniejszą substancją jest fosfomycyna, stosowana w ostrych niepowikłanych zapaleniach pęcherza moczowego oraz przy obfitym i bezobjawowym bakteriomoczu. Związek jest niezwykle ceniony w medycynie, ponieważ jego specyficzny mechanizm działania sprawia, że nie wykazuje on oporności krzyżowej. Fosfomycyna minimalizuje przyleganie bakterii do ścian pęcherza oraz hamuje pierwszy etap wewnątrzkomórkowej syntezy ściany komórkowej patogenów przez zatrzymywanie syntezy peptydoglikanu.
Po jednorazowej dawce całkowita dostępność biologiczna trometamolu fosfomycyny wynosi około 33–53%. Przyjmowanie fosfomycyny w trakcie posiłku może spowolnić proces wchłaniania oraz nieznacznie zmniejszyć jej maksymalne stężenie we krwi i moczu, aczkolwiek nadal zachowuje ona właściwości terapeutyczne. Co ciekawe, substancja nie jest szkodliwa dla kobiet w ciąży, gdyż nie przenika ona przez barierę krew-łożysko. Niemniej jednak powinny one sięgać po nią dopiero w momencie, gdy jest to konieczne.
Jakie antybiotyki na zapalenie pęcherza moczowego?
Jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza moczowego będzie najbardziej skuteczny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy istnieje jeden specyfik, który z powodzeniem zapewni prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych u wszystkich chorych. Koncerny farmaceutyczne proponują na szczęście wiele medykamentów, które powinny zostać dobrane indywidualnie do stanu i wieku pacjenta.
- Trimetoprim + sulfametoksazol
Są to substancje wykorzystywane przy zakażeniach układu moczowego na skutek infekcji bakteriami Escherichia coli, Proteus mirabilis, Enterobacter. Specyfiki z tymi związkami są przeciwwskazane kobietom w ciąży, ponieważ przenikają one do mleka matki w czasie laktacji, a ponadto mogą spowodować groźne wady rozwojowe płodu. Warto z nich zrezygnować także wówczas, gdy cierpimy na niedokrwistość przez niedobór kwasu foliowego i niewydolność nerek.
- Amoksycylina z kwasem klawulanowym
Leki na zapalenie pęcherza moczowego z amoksycyliną są chętnie przepisywane pacjentom, gdyż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest stosunkowo niskie. Do najczęściej obserwowanych dolegliwości należą objawy żołądkowo-jelitowe. Medykamenty w wyjątkowych okolicznościach mogą stosować kobiety w trakcie ciąży oraz laktacji.
- Fluorochinolony
Fluorochinolony nie są lekami pierwszego rzutu na infekcje dróg moczowych, ponieważ charakteryzują się szeroką gamą działań niepożądanych. Obecnie zaobserwowano, że większość bakterii zaczyna uodparniać się na substancje z tej grupy. Przy farmakoterapii należy nakładać filtr UV, ponieważ jej następstwem nierzadko jest fotouczulenie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz układu krążenia, fluorochinolony mogą bowiem indukować napady padaczkowe oraz arytmie serca.
Wyżej wymienione substancje są niezwykle skuteczne, lecz można je znaleźć wyłącznie w lekach na receptę. Jeżeli cierpisz na zapalenie pęcherza i potrzebujesz szybkiego zaświadczenia, zachęcamy do skorzystania z teleporad Recepty24.com. Współpracujemy z doświadczonymi lekarzami, którzy w zaledwie 30 minut zadzwonią do Ciebie i wystawią e-receptę na medykament.
Zapalenie pęcherza moczowego – leki dla dzieci
Leczenie zakażenia dróg moczowych u młodych pacjentów uwarunkowane jest ich wiekiem. U dzieci do poniżej trzeciego miesiąca życia hospitalizacja odbywa się w warunkach szpitalnych, natomiast starsze szkraby poddawane są farmakoterapii ambulatoryjnej za pośrednictwem antybiotyków lub chemioterapeutyków. Mali podopieczni najczęściej otrzymują furazydyne lub trimetopryml. Są to bezpieczne substancje, które bez obaw mogą być stosowane przez dzieci pod okiem doświadczonego lekarza. Furazydyna jest związkiem, który w mniejszych dawkach znajduje się w lekach dostępnych bez recepty i jest pierwszym przepisywanym medykamentem w łagodnych stadiach schorzenia.
FAQ:
1. Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć?
Schorzenie leczy się antybiotykoterapią. Można wspomóc leczenie domowymi, naturalnymi sposobami, które oczyszczą drogi moczowe. Warto zatem zaopatrzyć się w suplement diety lub leki ziołowe, które wykazują działanie moczopędne, dzięki czemu wspierają pracę układu moczowego.
2. Jaki lek na zapalenie pęcherza moczowego będzie najskuteczniejszy?
Trudno stwierdzić co na zapalenie pęcherza moczowego będzie efektywne dla wszystkich pacjentów. Zalecamy konsultację lekarską, która pozwoli dobrać odpowiednio leki do zaawansowania choroby.
3. Zdrowy układ moczowy – jak dbać o pęcherz?
Aby zapobiec nawrotom choroby, warto przestrzegać kilka zasad. Po pierwsze zwracaj uwagę na swoją higienę intymną oraz bieliznę, którą nosisz. Powinna być wykonana z wysokiej jakości, rozciągliwych materiałów. Jedną z ważniejszych kwestii jest nawodnienie – staraj się pić 2 litry wody dziennie.